czym jest muzyka? - nie wiem. Może poprostu niebem z nutami zamiast gwiazd, może mostem zaklętym, po którym instrumenty prowadzą nas...

Nauka muzyki wpływa na inteligencję

Nauka muzyki wpływa na inteligencję

 

Nauka gry na instrumentach muzycznych ma ogromny wpływ na inteligencję – szczególnie u dzieci. Młodzi muzycy lepiej się uczą i lepiej radzą sobie ze stresem.

Nauka muzyki wpływa na inteligencję

 

Specjalne badania nad związkiem nauki gry na instrumentach, a inteligencją przeprowadzili uczeni z Harvardu. Wyniki były dość zaskakujące, ponieważ naukowcy spodziewali się, że uczniowie szkół muzycznych lepiej wypadną w testach związanych z dźwiękiem lub w zajęciach manualnych. Nie przewidzieli natomiast, że nauka gry da również efekty w innych dziedzinach.

Okazało się, że dzieci, które uczą się grać na pianinie lub skrzypcach mają większe zdolności językowe oraz wyobraźnie przestrzenną. Naukowcy dowiedli również, że im dłużej dzieci uczyły się grać na instrumencie, tym lepsze były ich wyniki w testach.

Wniosek jest więc prosty: edukacja muzyczna pozytywnie wpływa na możliwości dziecka, nie tylko te bezpośrednio związane z muzyką. Jest tylko jeden warunek uzyskania takich efektów – gra na instrumencie musi być dla dziecka przyjemnością, a nie przymusem.